Sähvatus on podcast, kus räägime juhtide, loovisikute, uuendajate ja visionääridega nende loovprotsessist, kuidas nad teevad seda, mida teevad. Kuidas nad tunnevad ära oma sähvatused mingi lahenduse, idee või inspiratsioonihetke näol.
Teeme juttu nii kogemustest, uudishimust, inspiratsioonist, uute ideede leidmisest, loomingust kui ka hirmust ja segadusest selle protsessi jooksul.
Saatejuhid on Piret Jeedas (www.ruumiloomine.ee) ja Indrek Maripuu (www.loovusait.ee).
Meie kohtumised on kuuldavad Spotify‘s.
Episood 22: Teet Suur, Rakvere jõulukuuskede autor
Meie seekordne külaline on kunstnik, vormi ja ruumi inimene, Teet Suur. “Kunstnikuks olemiseks on vajalikud kolm tingimust: esiteks sündima, teiseks seda õppima ja kolmandaks, peab seda tegema. Mul on kõigest natuke olemas”. Rakvere linnakunstikuna julges ta 4 aastat eksperimenteerida jõulukuuskedega, mida muuhulgas kajakstasid The Guardian ja Huffington Post. Julgus, uudsus, piiride ületamine, erilisuse otsimine on talle iseloomulik. Saad teada, kuidas linnapea esimesest jõulukuuse ideest teada sai, kuidas koos hea mõttekaaslasega piirides mängida ja eriilmelist luua ning linnaruumis loominguga inimesi müksata.
#teetsuur
Episood 21: Jana Budkovskaja, Prototron, Objekt
Juttu tuleb ühise sihi nimel tegutsevatest meeskondadest, kuidas Jana jõuab uute projektideni ja kust tema inspiratsiooni leiab. Saad teada, miks 5 rongi rõõmu teevad ja sealne levi puudumine eriti, miks ärasõit on oluline ja millal minna teatrisse.
#prototron, #objektnarva
Episood #20: Piret Potisepp
Rääkisimegi muuhulgas sellest, kuidas need kaks esmapilgul erinevat maailma on tema jaoks üks loogiline tervik, kuidas ta ideid leiab ning talletab ja raamatuid neelab.
Episood #19: koolitaja ja moderaator Harald Lepisk
Episood #18: koolijuhid Kadi Kreis ja Marjeta Venno
Päevad, kus pisut enam halli, sobivad mõtisklusteks, mida ajendavad küsimused “miks” või “kuidas”. Just need kaks küsimust on sisemiseks kompassiks kahele koolijuhile. Kadi Kreis Tartu Kunstikoolist ja Marjeta Venno ProTerast veavad eest uuendusi, teevad omavahel piireületavat koostööd, koguvad inspiratsiooni peatusi tehes. Uuenduste elluviimiseks on vaja tahet, usku sellesse, mida tehakse ja julgust loobuda kontrollist. Muuseas selgub vestlusest, mis on kõige loomingulisem tegevus üldse :-).
Episood #17: Aivar Roop, NufNuf
#nufnuf
Episood #16: Madis Laas – Creative Union
Augustis oleme külas Creative Unioni ühel rajajal Madis Laasil. Creative Union on orgaaniliselt kasvanud reklaami- ja turundusfirmade kogumik, mis sai alguse 25 aastat tagasi. Gruppi kuuluvad teiste seas Kontuur Leo Burnett, Newton Marketing, Identity, Vurr Digital, Royal Service jt. Kuulete sellest, miks ja kuidas Madis oma ettevõttes juhtimise üle andis, kuidas ta näeb, et eri valdkonnad üha enam segunevad, kuidas tekib innovatsioon, mis roll on frustratsioonil, julgusel ja haavatavusel uue loomisel.
#creativeunion #ruumiloomine #loovusait
Episood #15: Janeck Uibo – Edasi.org
Suvises saates tervitab meid Janeck Uibo, kes on innustava ja hariva vastuvoolu kulgeva ajakirja Edasi eestvedaja. Mis juhtub siis, kui pudistad välja mõtte Eesti parima ajakirja loomisest? Kuuled sellest, kuidas sel teekonnal on kohtutud enesekindluse ja julgusega, pingutamise ja hirmude ületamisega, endale aja võtmisega ja kasulik olemise tundega. Muidugi tuleb jutuks ideede leidmine, elluviimine ja arendamine laiemalt: näiteks sellest, miks mõned ideed sarnanevad ratasteta autodele ja mida teha kui selliste ideedega kohtud.
#edasi #podcast #janeckuibo
Episood 14: Inga Talvis – Jaago käsitöötalu Kuristal
Seekord oleme tulnud külla Inga Talvisele, Jaago elustiilitallu Kurista külas. See on käsitöiste elamuste, isetegemise koht ja ühe armsa karuvabriku pesa. Linnulaulu taustal saame teada, millised on tema rutiinid loominguliste käikude läbimõtlemiseks, mis juhtub päeval head kohvi juues, miks on oluline lasta tekstil magada ja jätab sulle mõtisklemiseks küsimuse: kui homme oleks tsirkus, siis millega sina esineksid?
#jaagokästöötalu
Episood #13: Aivar Kuusk – Siidrifarm ja Kuusk
Aivar Kuusk on sündmustelooja ja Siidrifarmi hing, kes hindab elamuste loomist maal ja ütleb mõnikord ehk liialtki joviaalselt, et “küll kõike saab!”. Aivaril värvikatest lugudes juba puudu ei tule: Hiina kõige kõvem kulturnik, vitaalne onu Martin, kultuuripärmi ettepanek metsikule pärmile – need on kõik teda ühel või teisel moel mõjutanud. Kuula ja saa teada, kuidas sündis tema päris esimene siider, millised ideed sünnivad vannis ja kui tähtis on meeskonnatöö, et pöörasus ja ratsionaalsus kokku saaks.
#loovus #loovusait #ruumiloomine #kuusk # siidrifarm #podcast #sähvatus
Episood #12 Mida me oleme avastanud? Pisut kokkuvõtteid. Indrek Maripuu ja Piret Jeedas
Seekordses saates ei olegi külalisi. Indrek ja Piret teevad hoopis vahekokkuvõtte sellest, mida nad oma külalistelt on aasta jooksul õppinud, mis mustreid märganud ja seoseid loonud. Kui sa pole aasta jooksul meid kuulama sattunud ja see on esimene kokkupuude, siis ole lahke – lühike ja tuumakas kokkuvõte esimesest üheteistkümnest episoodist on siin 🙂
#ruumiloomine #loovusait #podcast #sähvatus #loovus
Episood #11 – Stella Soomlais
Stella on nahadisainer, keda ajab hommikul tööle soov luua atmosfäär, kus kaaslased armastaksid töötada, kuhu sõbrad ja kliendid tahaksid naasta ja mis ei rikastuks keskkonna arvelt. Tema eesmärk on tõestada, et nahastuudiot saab pidada vastutustundlikul ja innovaatilisel moel. Imetlusväärse sihikindlusega ja söakusega on ta teostanud eduka transformatsiooni üksikdisainerist ettevõtteni, kus töötab tosin töötajat. Räägime sellest teekonnast, ideede leidmisest, meeskonna juhtimisest ja kõigest mis sinna vahele jääb :-).
#stellasoomlais #stellasoomlaisdesign #ruumiloomine #loovusait
Episood #10 – Contra
Sähvatuse kümnenda episoodi külaline on luuletaja, “hullumeelne” jooksja, peastarvutaja ja tõlkija, kes on varsti tõenäoliselt kuulsam Lätis – Margus Konnula ehk Contra.
“Tahtmine kirjutada oli mul juba lapsepõlvest peale,” sõnab ta muhedas võro keeles, olles kirjutanud enam kui 6000 luuletust.
Saame teada, mis sünnib joostes, mis keeles sünnivad tema sähvatused ning kas inspiratsiooni saab kunstlikult esile kutsuda.
#contra
Episood #9 Magnus Lužkov – Optimist Creative
Sähvatuse üheksanda episoodi külaline on kaks aastat järjest Eesti parimaks reklaamiagentuuriks valitud Optimisti asutaja ja juht Magnus Lužkov.
Magnus on brändiusku, ta ütleb, et hinnatud brändid võidavad südameid, sest nad annavad selleks põhjust. Mõni põhjus paneb käsi plaksutama, mõni naeru lagistama või liigutuspisarat poetama. See põhjus võib olla seotud toote või teenusega, mida bränd pakub, aga ei pruugi.
Räägime temaga sellest, kuidas tal on õnnestunud kümne aastaga nullist üles ehitada agentuur, mis loob brände nii edukalt, et on ise kasvanud Eesti parimaks agentuuriks.
#optimist #optimistcreative
Episood #8 Kriss Eglite – New Vintage By Kris
Kriss Eglite on enesekindel ja loomingulist vabadust nautiv ehtebrändi New Vintage by Kriss disainer. Vestleme otse tema loomingu keskel reeglite rikkumisest, klientide leidmisest, kõhklemisest ja sellest, kui oluline oma loomingut maailmaga jagada.
#nvbyk #loovusait #ruumiloomine #sahvatus #podcast
Episood #7 Tõnis Leissoo – Wõitleja, Estonia, Maestro
Pikaajalise IT kogemusega uudishimulik ettevõtja Tõnis Leissoo suunamisel kutsume sind seekord põnevasse ajatute kellade loomise maailma. Tõnis on lapsest saati tundnud huvi kellamaailma vastu neid nii uurides kui lõhkudes. Täna tõdeb ta, et liiga suur töökoormus ja sõbra poolt juhuslikult pillatud fraas olid need põhjused, miks ta hakkas kellasid tegema.
Kuulates saad ka teada, kui põhjaliku süvenemise ja pika katsetamise tulemusel sündis esimene kell Wõitleja, kuidas teha asju pidevalt teistmoodi ning miks isetegemine Tõnisele oluline on.
#estonia1918, #woitleja, #ev100
Episood # 6 Hannes Saarpuu -Nordica / Renegade Tea Estate
Seekord on meie kuuldeulatuses pikaajalise juhtimiskogemusega, täna kiirelt areneva ja mitmes mõttes uuendusliku Nordica juht Hannes Saarpuu. Ta on ühtlasi ka teefarmer, kes ettevõttega Renegade Tea Estate püüab Gruusia tee uuele elule äratada. Juttu tuleb muudatuste loomisest ja juhtimisest, teistsuguse tegemisest, juhuste ja impulsiivsuse kokkusaamisest.
Ühtlasi saate teada, millal ja milliseid raamatuid “kirglik ja põikpäine” Hannes loeb, kuidas saada teeistanduse omanikuks isegi siis, kui sa teekasvatusest midagi ei tea, millist frustratsiooni ja valearvestusi Gruusias seni kogetud on ja milline teeäri 10 aasta pärast olla võiks.
#nordica, #renegadeteaestate
Episood #5 Raul Oreškin ja Kaili Kask – Voronja galerii
Oleme külas suviti Peipsiveerel, Varnja külas Voronja galeriid pidavatel Raul Oreškinil ja Kaili Kasel. Räägime galerii tekkeloost, loomingust ja sähvatustest. Juttu tuleb ka Tartu Uuest Teatrist, Tartu Loomemajanduskeskusest, kodurestoranist ning Rauli ja Kaili poolt korraldatavast korternäituste sarjast.
#voronja, #voronjagalerii
Episood #4 Helen Sildna – Tallinn Music Week / Shiftworks
Helen Sildna on julge, uudishimulik ja väsimatu Tallinn Music Week eestvedaja juba viimased 10 aastat. Uurime, mida tähendab ühe festivali korraldamine, kus esineb 262 artisti 35- riigist, üle saja erinevas toimumiskohas üle Tallinna. Räägime temaga sellise suure festivali korraldamisest, meeskonna juhtimisest, festivali ja ühiskonna seostest ning loomulikult loomeprotessist selle kõige taga.
#helensildna, #tmw, #shiftworks
Episood #3 Jalmar ja Sandra Vabarna
Tänased saatekülalised on Jalmar ja Sandra Vabarna. Nende ansambel Trad.Attack! on Eesti muusikamaastiku korralikult pea peale pööranud, tuues pärimusmuusika suurtele lavadele ja ehitades arhailiste kõlade ümber kaasaegse maailma. Sageli öeldakse, et see kolmeliikmeline bänd kõlab nii suurelt, justkui oleks laval palju rohkem inimesi. Räägime loomise protsessist, sellest kuidas reisimine on ansambli uudishimule mõjunud ning ka sellest, miks bändiliikmed ise ennast kontrollifriikideks peavad.
Episood #2 Jaan Aru
Jaan Aru on ajuteadlane, kes on olnud üle kümne aasta uudishimulik, kuidas meie aju töötab ja õpib. Jaan ise ütleb, et oma valdkonnani jõudis seetõttu, et teda “huvitavad suured küsimused. Võib olla seetõttu, et ma ise olen väikene mees”. Jaan kutsub aju treenima, süvenema ja pingutama, sest “loovus vajab tohutut järjekindlust ja distsipliini”. Kutsub mõtisklema, kuidas tänane nutiseadmetes rändamine meie mõtlemist ja õppimist mõjutab. Keskendunult kuulates saad teada, miks ta vihkab voltimist.
#jaanaru
Episood #1 Reet Aus
Reet Aus ise ütleb, et ta on paduroheline. Enamuste jaoks on ta aga tuntud moedisainer ja ettevõtja. Siin saates avab Reet oma loomeprotsessi telgitaguseid. Muuhulgas saad teada, miks on oluline distsipliin, miks hinnata ebaõnnestumist ja milline väljakutse ootab teda Indias!